Jej realita je trošku iná ako ta naša...Vymyslela som si ťa (Francesca Zappia)

Decká, som sa celkom rozbehla (tri x zaklopká o drevo)  tu je dalšia recenzia tohto roku. Dnes a tému: schizofrénia :D !

Názov: Vymyslela som si ťa
Originálny názov: Made you up
Autor: Francesca Zappia
Počet strán: 352
Séria: Vymyslela som si ťa
Diel: jedna o jednodielnu sériu.
Anotácia:  Stredoškoláčka Alex je schizofrenička a každý deň zvádza ťažký boj, aby rozoznala skutočnosť od halucinácie. Napriek ťažkému ochoreniu je Alex pevne odhodlaná zachovať si zdravý rozum a ísť na vysokú školu. Vernými spoločníkmi na jej neľahkej ceste sú fotoaparát, magická guľa a jej mladšia sestra Charlie, ktorá ako jediná pri nej stojí za každých okolností.
Všetko sa vyvíja nádejne, ale potom sa začne nový školský rok a ona stretne Milesa, chalana, pri ktorom sa jej rozbúši srdce. Je naozaj skutočný? Nevymyslela si ho? Skôr ako spozná pravdu, nájde si nových priateľov, povymetá večierky, zamiluje sa a zažije všetky slasti a strasti tínedžerského života. Alex je naučená žiť vo svojom svete. Zvládne aj ten náš?

,,Občas si myslím, že ľudia berú realitu za samozrejmosť.“ Pre mladú Alex to však samozrejmosť nie je. Ak máte schizofréniu, vidíte veci a žijete vo vlastne realite, ktorá sa často nezhoduje s tou našou.
Alex sa snaží žiť normálne. Chodiť na normálnu strednú školu, chce sa dostať na vysokú a nerobí jej problém ani práca. A aj keď je to pre ňu ťažké,   má veci, ktoré jej pomáhajú každý deň zvládať boj s realitou. Fotografie, mladšia sestra a občas magická guľa..ktorá však nie vždy odpovie, ako by Alex chcela. Po problémoch na bývalej škole sa Alex dostáva na novú a tam stretne Milesa- chlapca, ktorý jej je až podozrivo známi, aj keď pre väčšinu školy je veľká záhada. A to nie je jediná záhada na škole, ktorú by Alex rada odhalila. Popritom ju však čakajú všetky veci normálnej tínedžerky- priateľstvo, nejaká ta párty a aj nejaké tie vzťahy. Avšak nie všetko musí byť realita a je tu len Alex, aby to vedela rozoznať. 

Na Alex je rozhodne vedieť, že nie je tak úplne normálna. V jednom okamihu rozpráva o mestečku, kde žije a o niekoľko slov opisuje, ako jej nad hlavou letí Félix hýriacimi farbami. Občas jednoducho viete, že to, čo opisuje je hlúposť, ktorá nedáva zmysel a niekedy ani vy sami neviete rozoznať, či je blázon ona alebo vy. A to je podľa mňa jedným z hlavných lákačov knihy. Nie je tak úplne bežné, aby hlavná hrdinka,-rozprávač knihy, bol psychicky chorý- čo je podľa mňa naozaj super námet, lebo takí ľudia tu naozaj sú a majú toľko príbehov na vyrozprávanie! Alex sa mi ako hrdinka naozaj páčila, ale v niektorých chvíľach som sa s ňou jednoducho nevedela vžiť. No myslím, že je to celkom normálne. Každá z nás mala totiž inú realitu, ktorú sme navzájom nemohli úplne rovnako pochopiť.

Vedľajšie postavy nie sú, až na pár výnimiek, veľmi zapamätateľné. Nie že by ich tam bolo veľa, ale jednoducho neboli ničím výnimočné natoľko, aby ste o nich vedeli rozprávať aj o mesiac neskôr po prečítaní knihy.   Aj keď si ich mená zrejme nebudete pamätať, určite pomáhajú tvarovať finálnu verziu celého príbehu. Neboli len naoko, ale naozaj aktívne svojimi činmi, menili príbeh zarovno hlavnou hrdinkou. Toto veľmi oceňujem, nakoľko v knihách, ktoré v poslednej dobe čítam sú
vedľajšie postavy iba kulisou, aby sa nepovedalo, že tam žiadne neboli. S niektorými postavami sa však autorka vyhrala veľmi pekne. Taký Miles si rúško tajnosti nedal dole až takmer do úplného konca. Nešlo o typického hrdinu- úžasného, bohatého a neviem akého. Šlo skrátka o dobrého študenta, normálneho chalana, ktorý sa snažil zapadnúť svojim zvlášť spôsobom. Takže áno, ako hlavného mužského hrdinu ho schvaľujem. Ďalšou zaujímavou osobou, ešte viac ako samotný Miles, bola Charlie. Mladšia sestra hlavnej hrdinky je jednoducho zlatíčko. Zamilujete si ju a vždy vám zlepši náladu rovnako ako hlavnej hrdinke. Ale to, aký ich spoločný vzťah naberie rozmer, vás bude šokovať ešte dlho. Ja  som ešte stále mierne v šoku :D

Nejdem klamať, na knihe ma ako prvá zaujala obálka a anotácia príbehu ma už potom iba dorazila. Hlavná hrdinka, ktorá má schizofréniu? Áno, prosím si tú knihu hneď teraz a tu! Autorka je mladá a toto je jej debut- určte veľmi podarený, no cítiť takú detinskosť z príbehu, čo však príbehu nejako zvlášť neškodí. Knihu s podobnou tematikou som nečítala, a tak neviem posúdiť, či ide o až tak dobrú knihu v tejto oblasti. Čo sa však štýlu písania autorky týka, nedá sa pochybovať, že má talent. Potrebovala som len niekoľko hodín, aby som s knihou končila. Postavy mi sadli a príbeh tiež. Možno mi koncom knihy trochu vadilo, ako keby si Franceska už plietla fantasy prvky so schizofréniou. Avšak táto malá chybička sa dá veľmi ľahko prehliadnuť. Takže, či mi dala táto kniha to, čo som od nej chcela? Áno, určite! Smiech, slzy a nezvyčajný príbeh, ktorý som potrebovala a ani som o tom nevedela.


Vymyslela so si ťa určite odporúčam! Podarené postavy, príjemný príbeh, ktorý vo vás vyvolá nejakú tú emóciu. Ak ste si túto knihu ešte nezadovážili, tak to napravte. Ja túto knihu milujem a myslím, že by naozaj mohla zaujať aj vás. Vymyslela som si ťa si zaslúžila 5 obláčikov.  

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar. Knihu si môžete zakúpiť TU 

6 komentárov

 1. Veľmi pekná recenzia :) Tá kniha vyzera veľmi zaujimavo... :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Knihu som si chcel kúpiť hneď ako vyšla ale financie nepustili (ved to poznáš :D ). Vďaka tvojeje recenzii som si istý že si knihu chcem určite prečítať. Veľmi pekná recenzia. :)
  Milan z http://booklovers-world.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Financie financie financie...:D kríž každého knihomoľa :D To som rada že ti moja recenzia pomohla :)

   Odstrániť
 3. Též mě zaujala obálka a námět..Ale co se tak dívám, kniha za moc nestojí:(

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. určite som aj ja čakala niečo iné, ale svojim spôsobom to nebolo zlé, no nemôže to sadnúť každému :) A autorka ma ešte dosť času na jej príbehoch :)

   Odstrániť