William Paul Young- Chatrč

Čauko ľudia! Lela je po dlhej dobe opäť späť a má pre vás recenziu, pre ňu na dosť netypickú knihu, takže ani moja recenzia nebude taký typická moja recenzia :D

Názov: Chatrč
Originálny názov: The Shack
Autor:  William Paul Young 
Séria: Chatrč
Diel: 1
Počet strán: 200
Rok vydania: 2009
Filmové spracovanie:  Nie je

Anotácia:
Missy, najmladšiu dcéru Mackenzieho Allena Philipsa, unesú počas rodinného výletu, a v opustenej chatrči hlboko v oregonskej divočine sa nájde dôkaz, že ju zrejme brutálne zavraždili. O štyri roky neskôr, uprostred svojho Veľkého smútku, dostáva Mack podozrivý odkaz, podľa všetkého od Boha, v ktorom ho pozýva na víkendové stretnutie v tejto chatrči. Navzdory zdravému úsudku prichádza počas zimného popoludnia do chatrče a vracia sa do svojej najtemnejšej nočnej mory. To, čo tam Mack nájde, navždy zmení jeho svet.Trošku málo z deju:
Mack sa rozhodne vziať svoje tri deti na výlet a ako správny Američan si vyberie za miesto výletu kemp v horách. Jeho dve staršie deti prevrátia nechtiac čln, otec beží zachraňovať topiaceho sa syna, zatiaľ čo jeho najmladšia ratolesť Misy zostane v tábore bezbranná a úplne sama musí čeliť únoscovi..
Nájdu iba jej omaľovánky prepichnuté ihlicou s lienkou. Podobné našli aj na miestach, kde zmizli iné malé dievčatká v jej veku. Mack spoločne s políciou sleduje stopy páchateľa až k opustenej chatrči uprostred lesa, v ktorej nájdu len zakrvavené šatôčky. Jej telo sa nikdy nenájde a všetkým ej už jasné, že sa Missy stala obeťou šialeného masového vraha, nazývaného aj “Lienkový vrah“.
Strata dievčatka rodinu silne zasiahla a do veľkého smútku sa ponorí najmä Mack, ktorý si vyčíta to, že nechal svoju dcéru bez jeho ochrany.
Mack dostane po štyroch rokoch podivný odkaz, nech sa vráti opäť do chatrče- miesta jeho najväčšej bolesti.

Moje pocity z čítania:
Kniha sa dá podľa mňa rozdeliť na také ako keby dva pomyselné celky.
Prvý celok sa mi čítal veľmi ľahko, začína sa totižto ako detektívka, ktoré mám ja osobne veľmi rada. Ako inak, musela som sa však prelúskať cez dlhé a na mňa až moc nudné opisy. Neskôr, asi niekedy pri rozprávaní legendy o indiánskom dievčati sa však moje znudenie premenilo na zvedavosť a keď som zistila že sa v deji vyskytne aj akcia, ktorá zrejme skončí aj niečiou smrťou, tak som bola napichaná a na všetkých vôkol som sa škerila ako taký idi*t. Krvavé detské šaty, nenájdenie tela.. to bolo presne niečo pre mňa.
Moje nadšenia však opadlo v mojom druhom pomyslenom celku knihy, ktorý bol tak trochu dosť filozoficko-teologický. Filozofovanie by mi až tak nevadilo. Mám rada diela, v ktorých musím aj trochu rozmýšľať.. ale rozmýšľanie o Bohu, mojom vzťahu k Bohu a o tom čo pre mňa vlastne Boh znemená, ma tak trochu priviedlo do depky a ja som nevedela čo so sebou.
Chatrč je v skutočnosti veľmi zaujímavé čítanie, v ktorom autor v nej kladie otázky typu: Kde je Boh v časoch zla a nepokojov?, Prečo odpúšťať naším vinníkom?,  Prečo ďalej žiť?, a Prečo vlastne veriť a dôverovať Bohu?..
Všetko sú to naozaj veľmi zaujímavé otázky, no odpoveď na ne nám už nepodáva autor, odpovedať si má každý z nás sám..

Kladné body:
-Úvahy o živote a iných podstatných veciach.

Záporné body:
-Niektoré teologické časti.
-Neviem prečo, ale zdalo sa mi že sa ma autor snaží týmto dielom silou mocou, dokopať k tomu, aby som začala hneď  teraz veriť v to, že Boh je dokonalý, najsamlepší a s ním nebudem mať žiadnu bolesť, strach ani nič.. niektoré časti boli napísané až moc americkým štýlom.

***
Nie každý však musíte zdieľať názor so mnou a nehovorím že práve ten môj je ten správny. Nie som vzorný kresťan, ale pri niektorých veciach som sa aj ja dokázala naozaj zamyslieť.
Knihu odporúčam ľuďom, ktorí si radi porozmýšľajú nad tým čo čítajú a ktorým nebude vadiť tá teologická časť.

Lúči sa s vami Lela ;)

2 komentáre

  1. Tejto knižke sa oblúkom vyhýbam 8D Kecy o Bohu v knihách nemusím a hlavne nepriame ovplyvňovanie. Toto proste nie je môj obľúbený žáner.
    Ale kebyže neviem, o čom to je, kvôli krásnej obálke by som si knihu určite všimla 8)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. ja som tiež čítala knihu Chatrč a tiež mi prekážali tie teologické veci, pretože som sa niekedy v nich aj stratila a musela som si niekoľko krát prečítať jednu pasáž, no kniha sa mi ako celok páčila, no neviem, či by som sa do nej pustila znova. :).

    OdpovedaťOdstrániť