Keď sa z Nikdy stane Vždy. Moja zmätená recenzia na Radšej Vždy- J.A Redmerski

Dúfam, že si prvý decembroví deň užívate! Tu je moja recenzia na jednu úžasnú knihu. Bolo mi povedané, že je to nezrozumiteľné...no tak ja tomu trochu rozumiem.. :D Táto kniha ma očarila ako dlho žiadna iná a ani po dvoch týždňoch od prečítania sa poriadne neviem o nej vykoktať. Ak by to celé bolo naozaj nezrozumiteľné, tak sa ospravedlňujem a chcem povedať...že tá kniha bola jednoducho úžasná!

Originálny názov: The  Edge of Never
Autor: J. A Redmersky
Séria: Radšej nikdy
Diel: druhý
Počet strán: 349
Anotácia:  Camryn Bennettová nikdy nebola šťastnejšia. Päť mesiacov po náhodnom stretnutí v diaľkovom autobuse s Andrewom Parrishom, so svojou osudovou láskou, je s ním zasnúbená, čaká dieťa a svadba je len otázka času. Pred sebou má nádhernú budúcnosť. Odrazu jej však osud prichystá ďalšiu ranu, ktorá tragicky zasiahne do ich spoločného života s Andrewom.
Andrew nechápe, ako sa im to mohlo stať. Pokúša sa pohnúť ďalej a dúfa, že Camryn sa bude usilovať o to isté. Keď však zistí, že jeho láska v sebe ukrýva horu bolesti a pretvárka začína byť nebezpečná, nič ho nezastaví pred tým, aby jej vdýchol nový život. Andrew je odhodlaný dokázať, že ich láska prežije čokoľvek, a rozhodne sa, že sa s Camryn vydajú na cestu pretkanú nádejou a vášňou. Len keby sa mu ju podarilo presvedčiť...
Radšej vždy je pokračovaním knihy Radšej nikdy, príbehu dvoch mladých ľudí, ktorí lásku nehľadali, ale našla si ich sama.

Viete, kniha radšej nikdy ma uchvátila a vždy, keď sa na ňu pozriem, musím sa usmiať. Bola to krásna kniha, ktorú som nemohla pustiť z rúk. A potom prišli obavy z toho, ako Radšej vždy dopadne. Potopí túto sériu? Alebo ju vynesie ešte vyššie?
Keď som sa prebrala z prekvapenia, že táto kniha nie je iba pre-rozprávanie prvej knihy z pohľadu hlavného mužského hrdinu- čo je teraz veľmi in, tak som bežala na stránku vydavateľstva, aby som si prečítala anotáciu. A chcela som sa rozplakať.  Ak si spojíte dve a dve dohromady, tak je vám jasné, čo je tá ,,rana osudu“.
Zo začiatku príbehu si hovoríte, aké je to všetko krásne. Ako prekonali všetky ich problémy a odrazu príde niečo, čo znova zrazí človeka na kolená. A niektorí ľudia sa potom späť postaviť nevedia ani v reálnom živote. Keď si plánujete budúcnosť, plnú šťastia- aj keď trochu stereotypnú. A všetko je to preč, všetko pohltí temnota...A ako sa z tej temnoty dostať? Dokáže to Andrew? A dokáže to Camryn? Ako od toho všetkého dokážu utiecť? Rovnako, ako to urobili v jednotke. Znova sa vrátia tam, kde to začalo- Na cestu.

,,Sľub mi, že ak dostanem Alzheimerovú chorobu alebo demenciu a nebudem si nikoho pamätať, budeš mi každý deň navštevovať a budeš mi čítať ako, Noah čítal Allie.“

V prvej časti bola hlavná dvojica síce dospelá, ale stále mladá. Užívali si života...Boli jednoducho mladí. Druhý diel ich sprevádzal na ceste za dospelosťou. Bolo nádherné vidieť, ako sa postavy menia na každej strane.  Ako ich milujete ešte viac. Skvelou vecou je aj to, že vidíte nedokonalosti a aj tak ich milujete a máte taký silný pocit realnosti, že si myslíte, že možno práve teraz je nejaká Camryn a Andrew na ceste po USA.  Majú svoje chyby, temné, no aj svetlé/vtipné momenty. Cítite ich chémiu. Jeho odhodlanie vás očarí, jej sila vás bude prekvapovať.  JEDNODUCHO A V SKRATKE: milujete ich, nech sa deje čokoľvek. A ak ste si ich už v jednotke obľúbili, je nemožné, aby ste s nimi všetko trápenie no aj radosti neprežívali . Títo dvaja k sebe patria- všetci čitatelia to vedia.

,,Si ako filozof s tetovaním.“

Ako vždy, vedľajšie postavy dotvárajú pozadie príbehu. V celom príbehu sa ich nazbiera pekná kôpka- aby nie, veď hlavná dvojica cestuje po Amerike. Avšak... ak sa mám priznať, tak som sa na nich moc nezameriavala. Vnímala som ich tam hlavne na začiatku. Ich prítomnosť som očakávala, brala ju ako samozrejmosť. A verte, že toto sa mi často nestáva. Vy to sami dobre viete, aké ódy vždy o nich vypíšem. A teraz som bola tak sústredená na príbeh hlavných postáv...až som o nich nič nepostrehla. Preto vám ani  o nich neviem nič moc povedať. Zameriavala som sa na pocity, prítomnosť hlavných hrdinov.. Ale predpokladám, že ma jednoducho nevytočili, a preto nemôžem na ne nič kydať.

,,Náš príbeh sa končí, to áno, ale naša cesta nie, pretože až kým nezomrieme budeme žiť na hrane.“

Určite ste si všimli, že táto recenzia sa sústreďuje viac na moje pocity, ako na celý príbeh. A ja mám toho toľko, čo by som o tejto knihe mohla povedať. V prvom rade si spomínam na obavy ktoré som po obdržaní knihy mala. Bude druhý diel horší? Zaradí sa do schémy: druhý horší diel? Ako si autorka poradí s tým, čo si na tento diel naložila na plecia? Aké budú postavy? Zmení ich to? A na konci, keď už bolo po všetko, má napadla už iba jediná otázka: Môže byť autorka ešte lepšia?
J.A Redmerski píše nádherne. Má krásne myšlienky. Dej vie vyvážiť dávkou vážnosti, vtipu a emócií. Chcete obracať stranu za stranou. Chcete vedieť čo sa stane.  V jej knihách sa stratíte. Jej postavy a udalosti sú reálne, všetko sa číta akoby samo...a má strašne dobrý vkus, čo sa hudby týka :D K tejto autorke sa budem vždy veľmi rada vracať. Pretože je jednoducho úžasná.

,,Myslím, že tie najväčšie spomienky sú niekedy vytvorené na tých najnepredpokladanejších miestach, to je ďalší dôkaz toho, že spontánnosť je prospešnejšia ako starostlivo naplánovaný život.“

Krásna obálka, nádherný príbeh, realistické postavy a ich osudy, emócie, úžasný štýl podania celého príbehu- to je Radšej vždy. Možno jedinou chybičkou krásy je, že jednotka končí tak trochu dramaticky a rovnako začína dvojka. Ale radšej mať pokojný koniec však? Ktorý bol mimochodom úplne rozkošný! Radšej vždy si z Knižného neba odnáša 4,5 obláčika.

,,Sľubujem ti, že ťa budem navždy milovať  v tom živote a aj v tom, čo nasleduje po smrti, pretože viem, že nemôžem žiť v žiadnom živote ak tam nie si aj ty.“

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar. Knihy si môžete zakúpiť TU.

1 komentár

  1. Radšej nikdy ma zaujala svojou obálkou-ale aj anotáciou-presne ako aj jej druhá časť Radšej vždy-žiaľ som sa k nej ešte nedostala a veľmi by som chcela....samé chvály na tieto knižky-no musím ju dať na svoj zoznam a niekedy v budúcnosti-blízkej budúcnosti :-D-po nej siahnuť....a je naozaj vidieť,že táto recenzia je o tvojich pocitoch-veľmi sa mi páčila :)

    OdpovedaťOdstrániť