Čo všetko sa dá stihnúť za 24 hodín? Alebo Gayle Forman a jej Iba jeden deň

Prvá recenzia v roku 2014 ! Jéj :D
Názov: Iba jeden deň
Originálny názov: Just One Day
Autor: Gayle Forman

Séria: Just One Day
Diel: prvý
Počet strán: 344
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania v SR: 2013
Filmové spracovanie: To neviem, ale mali by! Ten film by som zbožňovala!
Anotácia: Keď čerstvá maturantka Allyson, dievča z dobrej americkej rodiny, stretne počas výletu do Európy na netradičnom pouličnom predstavení Shakespearovej hry Večer trojkráľový bezstarostného holandského herca Willema, poriadne to medzi nimi zaiskrí. A keď ich osud na druhý deň znovu zvedie dohromady, Allyson urobí niečo nečakané a úplne bláznivé: zmení svoje cestovné plány a vyberie sa s Willemom do Paríža. Po jedinom spoločne strávenom dni a noci sa iskra rozhorí a horí jasným plameňom... až kým sa Allyson nezobudí a zdesená nezistí, že Willem je preč a s ním nielen jej drahé hodinky, ale aj sny o veľkej láske.
Za jediný deň sa Allysonin život prevráti naruby. Pred ňou je rok sebaobjavovania – ako poslušná dcéra podľa priania rodičov nastúpi na vysokú školu a pripravuje sa na budúce povolanie. Plná nezodpovedaných otázok a pochybností sa počas prázdnin vydá na cestu po odpovede – a to rovno do Paríža. Uniká pred životom plným obmedzení, aby našla skutočnú vášeň, a možno dokonca aj pravú lásku. Veď tak nejako to písal aj sám Shakespeare, nie

Kniha Iba jeden deň je na našom trhu okolo roku. Gayle nie je žiadnou debutujúcou autorkou a jej séria Ak zostanem zasiahla nejedného čitateľa počítajúc mnou, takže jednoducho nešlo nesiahnuť po tejto knihe. Hlavná hrdinka Allyson sa po absolvovaní strednej školy vyberie s jej najlepšou kamarátkou na zájazd po Európe, kde navštevuje najkrajšie miesta v Európe. Jej zájazd končí v Anglicku, kde si má užiť Shakespeara na divadelnej scéne, no dá prednosť predstaveniu pouličných hercov, medzi ktorými je aj pekný (samozrejme :D ) herec. Po pár stranách spolu končia vo vlaku do Paríža, aby zažili jednodňové dobrodružstvo, niečo čo Allyson nikdy nerobí. A tak sa potulujú po Paríži, bez toho aby Willem vedel jej naozajstné meno, kde stáva veľa pekných dievčat, ktoré sú jeho známe a neminie ich ani nebezpečenstvo, dobré jedlo, zábava a ani tá iskrička lásky. A na ďalšie ráno sa všetko pokazí. Willem je preč a Allyson sa zranená a bez zlatých hodiniek vracia znova do USA, kde nastupuje na výšku a snaží sa splniť očakávania rodičov. No dokáže na ten deň zabudnúť ? A dokáže sa preniesť cez Willema? A dokáže nájsť odpovede na otázky, ktoré zostali nezodpovedané? To všetko v Iba jeden deň.

,,Neviem kto som. Alebo viem, no nechcem viac ňou byť.“

Hlavná hrdinka Allyson je zrejme sen každého rodiča. Je zodpovedná, učila sa na A-čka, trávi s rodičmi večere, dovolenky,  vždy sa hlási. Vždy rozmýšľa racionálne a len občas sa dá na niečo nahovoriť jej najlepšou priateľkou Melanie. Jej racionálna časť sa však pominie, keď súhlasí s návrhom aby šla s neznámym chlapcom, o ktorom nič nevie a ktorý dokonca nevie ani jej meno a volá ju Lulu. Samozrejme, aj počas výletu je tam jej racionálna časť, ktorú neraz zazriete v jej myšlienkach, či možno odpovediach. No občas sa tu nájde aj kúsok vtipu, alebo správanie jej veku hodné. Po jej návrate do USA sa však určité veci zmenili a Allyson sa jednoducho trápi. A nie len kvôli dňu v Paríži, ale aj kvôli jej upadajúcemu priateľstvu, so zhoršením prospechu a s rodičmi. Čo sa však časom napraví, Allyson sa snaží spoznať jej pravé JA a spoznáva nových ľudí. Ally sa mi ako hlavná hrdinka páčila. Bola jednoducho reálna. Každý z nás raz v živote urobí nejaký ten krok vedľa, ktorý možno neskôr ľutuje (a možno nie) a neraz aj vy možno vidíte, že ste v niečom svojich rodičov sklamali. Samozrejme, občas som mala chuť na ňu zakričať nech sa rozhýbe a aj keď som si to sprvu nevšimla, ona sa rozhýbala, síce pomaly ale rozhýbala a na konci knihy z nej bola nová osobnosť.
 
,,Zabudni, čas už neexistuje. Dala si mi ho.“

Vedľajšie postavy...uf, no. Začnem s rodičmi hlavnej hrdinky. Špeciálne jej matkou. Ľudia, ak by som mala ja takú mamu, tak s ňou určite nemám taký dobrý vzťah ako mala ona a Allyson. Zrejme by som utekala z domu a....kto vie? Možno by som sa pridala do gangu a to všetko na truc.  Jej matka jej naplánovala celý život minútu po minúte. Vtedy a vtedy sa učíš, vtedy a vtedy pôjdeš na semináre ktoré som ti JA vybrala... Nechápem, ako to s ňou Allyson mohla vydržať 18 rokov! Áno, určite mám pre ňu určité pochopenie potom všetkom,  čo sa v jej živote stalo (a nejdem vám písať čo :D ), no  tak, či tak ju nemám rada. Jej otec je tam len okrajovo a príde mi ako fajn človek, ale nič nepovedal ak sa niečo dialo a jednoducho to prežíval ako samotná Ally, čo ho tiež nezaradilo medzi najlepšie postavy knihy. Potom je tu už len jej babka, ku ktorej stačí iba povedať, že je milá teta :D.  K jej najlepšej kamarátke...no čakala som niečo iné, ale nevadí. Ich veľké priateľstvo časom upadlo a jednoducho...akoby bolo preč. Usudzujem, že si za to môžu obe strany aj keď najväčšiu vinu prikladám Melanie. Na výške, samozrejme, spoznávame aj nových ľudí. Ako spolužiakov, tak aj učiteľov, zamestnávateľov, spolupracovníkov a aj neznámych ľudí.
Za zmienku stojí asi Dee (príde mi to divné. Doteraz som poznala len jednu postavu s týmto meno a bolo to dievča takže mi to prišlo trochu divné, ale nič cez čo by som sa nepreniesla), s ktorým sa Ally zoznámi na prednáške o Shakespearovi. Prišiel mi ako veľmi zaujímavá postava hodná zamyslenia. A nejdem to preťahovať prejdem k hrdinovi príbehu. Willem je príjemný Holanďan, ktorý už dva roky cestuje po svete. Je pekný, a má veľa známostí. Rozpráva viacerými jazykmi. Na to, že je jednou z hlavných hrdinov príbehu vieme o ňom strašne malo, čo nám určite vynahradí druhý diel, ktorý je vyrozprávaný z jeho pohľadu.

"Škvrny sú ešte horšie, keď ste jediný, kto ich môže vidieť."

Kniha Iba jeden deň je môj narodeninový darček od Lely, za ktorý jej chcem ešte raz poďakovať. No aj keby nebolo Lely túto knihu si kúpim, pretože Gayle a jej štýl písania som mala možnosť spoznať v tenučkej knihe Ak zostanem a absolútne som si ho zamilovala. Táto kniha nie je až tak emotívna ako bola tá vyššie spomenutá, no taktiež niesla určité posolstvo.  Do knihy som sa začítala až dnes v noci a strhlo ma to tak, že som to radšej stopla o pol piatej ráno aby ma mama náhodou nenačapala keď bude vstávať. Gayle dala do sveta ďalšiu zaujímavú myšlienku a opäť ju aj zaujímavo a skvele spracovala. Som rada, že túto sériu vydavateľstvo Ikar preložilo, pretože by bola škoda prísť o skvelú sériu. Mieša sa tu dobrodružstvo, láska, Shakespeare , hľadanie samej seba, a cestovanie.  K plusom treba pripočítať aj príjemné postavy. Myslím, že lepší knižný štart som do nového roku ani čakať nemohla.

,,Narodili sme sa v jeden deň. Zomrieme v jeden deň. V jeden deň sa môžeme zmeniť. A môžeme sa v jeden deň zamilovať. Môže sa stať hocičo počas jedného dňa.“

A sme na konci recenzie, ktorá zrejme svojou dĺžkou prekonala tu najdlhšiu na Hostiteľa. (Uf som sa rozpísala :D) Knihu Iba jeden deň odporúčam všetkými prstami, ktoré mám. Pri knihe som si príjemne oddýchla a už sa veľmi teším na pokračovanie, Iba jeden rok, ktorá by sa v kníhkupectvách mala objaviť už o tri mesiace. Takže pokiaľ ste čítali Ak zostanem a páčila sa vám, ale túto knihu ste si ešte neprečítali, tak by ste to mali napraviť a ak ste ešte nečítali Ak zostanem, aj TO by ste mali napraviť a ak ste nečítali ešte ani jednu, tak to musíte nejako napraviť. Samozrejme s mojim názorom nebudete všetci úplne súhlasiť, ale však viete, že každý má iné chute :D. Z mojej kladnej recenzie je zrejme jasné, že kniha Iba jeden deň bude mať plný počet obláčikov, a keby to aj šlo, tak dám aj viac!


4 komentáre

 1. Ja mám túto knižku pridanú vo wishliste, strašne by som si ju chcela prečítať a po tvojej recenzii som rozhodnutá ešte viac :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To som rada že som o niečo viac popostrčila :D A tak času dosť :D Kúp za 3 mesiace zarovno 2 dielom a máš 2 muchy jednou ranou :D

   Odstrániť
 2. Knizku uz mam v mojej kniznicke a nehorazne sa na nu tesim :) a tvoja recenzia je genialna ;)

  OdpovedaťOdstrániť