Mráz- nemráz ...Dám ti aj slnko (Jandy Nelson)

Vianoce sú za nami a dnes tu máme Silvester ( Nový rok)! Kto by to povedal, však? Keby to všetci naokolo nehovorili, neboli všade  reklamy, ani neviem. ! Je tu recenzia na veeeľmi  zaujímavú knihu a aj keď je zima, Dám ti aj slnko!
                                          
Názov: Dám ti aj slnko
Originálny názov:  I´ll Give You the Sun
Autor:  Jandy Nelson
Počet strán: 352
Jazyk: Slovenský (pripravuje sa už aj český preklad)
Anotácia:  Výnimočný príbeh od autorky románu Nebo na dosah. To pravé pre nedočkavých fanúšikov Johna Greena, Gayle Forman a Rainbow Rowell.

Dvojčatá Jude a Noe znamenajú jeden pre druhého všetko. Keď majú trinásť, Jude príde na to, že je krásna a Noe, že je gej. Trinásťročný Noe miluje okrem sestry už len kreslenie a robí všetko pre to, aby sa dostal na prestížnu umeleckú školu. Jude zamestnávajú viac chlapci.

O tri roky je všetko inak. Na školu snov sa dostala Jude, ale je z nej utiahnutá sivá myška, čo sa skrýva za svoje obrazy. Z Noema sa stal pártyboy a lámač babských sŕdc. A ich mama je mŕtva. Dvojčatá spolu ledva prehovoria a ani jeden vlastne nevie prečo. Neuvedomujú si, že každý z nich tvorí len polovicu príbehu, a keby si k sebe našli cestu, dokázali by poskladať svoj svet dokopy, získali by druhú šancu na šťastný život.

Kedysi bolo pre Jude a Noeho všetko iné. Jude sa chcela zapáčiť, zatiaľ čo Noe hľadal a bojoval s tým, kto je. Aj keď sa v niektorých bodoch ich životy začínajú rozchádzať, sú to súrodenci, ktorí sa majú úprimne radi- i keď by o tom možno nejeden pochyboval.  Sled udalostí však súrodencov čoraz viac od seba oddeľuje, až si nakoniec čitateľ myslí, že číta o dvoch ľuďoch, ktorí žijú v jednej domácnosti. Teraz je všetko inak. Roly sa prehodili a Noe vymieta večierky a Jude sa skrýva vo vyťahanom oblečení a snaží sa pretĺcť štúdiom na škole, na ktorej chcel jej brat tak veľmi študovať. Klamstvá, smútok, seba hľadanie a   láska  ich od seba oddelí. Je len otázne, či sa to medzi nimi všetko dá dohromady.

Hlavné postavy, Jude a Noe, sú dvojičky. Vždy sa o všetko delili- či už miesto v bruchu matky, alebo myšlienky a sny. Vedeli o tom druhom všetko. Raz však v živote príde ten vek, keď si začíname uvedomovať, že nie sme takí istí ako pred niekoľkými rokmi a snažíme sa nájsť si cestu niekde medzi svetom detí a dospelých. Inak to nie je ani u hlavných hrdinov. Osobne mi viac sadla Jude. Teda nechcem povedať, že by ma v niektorých chvíľach nevytáčala- (ale no ták! Každé pubertálne dievča niekoho vytáča.) Cítila som sa smutná za uznaním spolu s ňou, cítila som aj závisť voči Noemu. Bola som Jude a Jude bola ja. Viac sa mi určite páčila už ako staršia, šestnásť ročná. Nebola divná len tým spôsobom – aha mám o štyri čísla väčšie šaty a som smutná. Jej ,, pomätenosť“  v ktorej žila, vďaka jej babke, bola iná a svieža. Divná, ale v dobrom slova zmysle. Cítila som z jej myšlienok to, ako  verí v to, čo robí a ako sa chová. Čitateľ vidí, ako sa stále obzerá za minulosťou, že ju trápi, ako sa zachovala a ako chce zlepšiť svoju budúcnosť a ešte lepšie: ako sa mení na niekoho medzi tým dieťaťom, ktoré ovládali hormóny a niekoho, kto žije svoj život v tieni. Ako sa mení v dospelú. Noe...Noe je taktiež krásna a veľmi krehká duša. Krehkejšia ako tá Jude. Noe si uvedomuje, že ho priťahujú chlapci a aj keď sa zdá, že je s tým vyrovnaný, každou stranou zisťujete, že je zaseknutý niekde medzi. Uvedomuje si, ako to je, ale nevie, ako postupovať. Aj keď mal Noe veľmi krásne myšlienky a jeho cesta bola zložitejšia, nepadla som si s ním až tak ako s Jude, ale to neznamená, že by bol o niečo horšia postava. Len mi neskôr liezol jeho správaním dosť na nervy, ale aj jeho som si zamilovala. Len trošku iným spôsobom.  A suma sumárom, Jude a Noe sú jednoducho jednými z tých najsilnejších postáv tohto roka.     

Vedľajšie postavy vplývajú na to, ako sa hlavné postavy vyvíjajú počas celého príbehu. Niektorá menej, niektoré viac, ale až v tejto knihe som prvý krát naozaj postrehla, ako obyčajný moment, či dialóg pôsobí na postavy. Hovorím vám, ešte v žiadnej knihe som to nevnímala tak výrazne. Keď sa na to tak pozriem, nie je tam až taaaaak veľa postáv. A okrem rodičov, vám zrejme tak trochu  prirastie srdcu asi každý (Všaaaak Oscar!). Veľmi sa tam riešia vzťahy a láska, čiže nejaké tie ľúbostné objekty tam sú. Brian a Oscar- sranda je, že ani jeden z nich nie je dokonalý a sú vykreslení ako obyčajní ľudia s hromadou problémov- podobným tým hlavných hrdinov a opis ich samotných neznie ako opis brazílskeho modela.  Za zmienku určite stojí aj Guillermo García, ktorý bol podľa mňa natoľko zaujímavá postava, že by mi ani nevadilo, ak by si autorka chcela privyrobiť krátkou novelou o jeho živote alebo niečo také. Naozaj. Chcem niečo také. Jandy, napíš to. Teraz.     

Na začiatku anotácie sa hovorí, že  táto kniha je pre fanúšikov autorov ako John Green. To je možno pravda, ale knihy Jandy Nelson vás zavedú na inú, vyššiu, úroveň ako je nejaký Green. Mnoho krásnych myšlienok, úžasné postavy. Každá postava si nesie svoj príbeh, ktorý jemne načrtne, a tak sa pridá ďalší osud do príbehu. Áno, stále je to príbeh hlavne o dvojčatách, ktoré k sebe hľadajú cestu, ale je to aj o iných postavách a to je podľa mňa super. Och a aby som nezabudla, tá kniha vnútri vyzerá tak úúúžasne! Všetky tie kresby a vytrhnuté stránky dodávajú čítaniu príjemnú atmosféru. A nehovorím o tom, ako Jandy skvelé píše. Teda ku koncu som sa trošku vliekla, lebo ma Noemové kapitoly celkom už začali nudiť, ale stále to bol čitateľne napísanie.  Osobne som si nebola veľmi istá, či sa mi táto kniha bude páčiť, aj vy ste si zrejme museli všimnúť, že moje knižné chute sa trochu posunuli, čo sa žánrov týka, a tak som do tohto šla s malou dušičkou- aj hlavne pre to, lebo z okolia nešlo na túto knihu nič iné iba chvála. A ja môžem povedať, že zaslúžená.  Takže áno, Jandy si všetok ten rozruch okolo seba zaslúži.  Moje čítanie sprevádzal smútok, radosť a aj slzy, ale po dočítaní som sa cítila tak pokojne, vyrovnane a obohatene, ako úž dlho nie.


A tak sme tu. Dúfam, že vy už knihu máte dávno za sebou, alebo si ju oneskorene zadovážite ako PO-vianočný darček- je mi jedno, čo urobíte, alebo čo sa stane- jednoducho si tú knihu musíte prečítať. To máte také niečo, ako čítať Na vine sú hviezdy. Ľudia vás majú za divných, ak ste ich nečítali a keďže táto kniha je napísaná ešte lepšie, má krásny príbeh a veľmi dobré postavy – je vaša potreba čítať tú knihu ešte väčšia. Čiže choďte si ešte rýchlo pýtať Slnko, kým stromček nie je rozobratý.Knihu si môžete kúpiť TU a veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovart za poskytnutie recenzného výtlačku :) 

1 komentár

  1. Veľmi emotívna kniha, vystihla si to. :)

    http://two-andahalf-nerd.blogspot.sk/

    OdpovedaťOdstrániť