Znova sa po dlhej dobe sa k niečomu vyjadrujem. Lebo ja Vás vidím a lebo sa nudím.

10. 8. 2016

Tí, ktorí ste nevideli video o mojom pokračovaní momentálne dosť neproduktívnej existencie: žijem, stále som tu, len som mierne lenivá. Mierne dosť a ešte pár ďalších dôvodov. Anyway! Za posledný týždeň- dva som si zas začala všímať čitateľskú komunitu a samotnú blogosféru a musím povedať, že som bola buď slepá doteraz, alebo sa to všetko udialo počas moje hm..nazvime to hybernácie. A tak som sa to rozhodla spísať to do jedného článku.


UPOZORNENIE:  Ide o vyjadrenie nestranného názoru, tretej strany. Ak majú vaše prsty nad klávesnicou nutkanie napísať niečo, čo sa mi bude snažiť urážlivým spôsobom vnútiť/vyvrátiť môj názor,  odporúčam isť písať si hlúpe, nevychované reči do denníka. Každý názor, ktorý podľa mňa a ľudí, ktorým ho dám prečítať , bude zhodnotený ako provokatívny a bude označený ako: Trafená hus zagágala. Inak mi to nič neurobí, ale skôr nechcem, aby tu niekto vyťahoval svoje ego, na to je knižné peklo Boh vie kde- tu sme k sebe dobrí. Občas.  
UPOZORNENIE  2: Svoj názor sa budem snažiť vyjadriť bez toho, aby znel urážlivo, a ak mi to niekde ujde, ospravedlňujem sa. Tento článok sa však nevzťahuje na konkrétne osoby, ale na všeobecné publikum.  Ale, samozrejme, že sa to vzťahuje aj na konkrétne osoby.
(Ide mi o to, že ak budeme diskutovať, chcem diskutovať s niekým, kto dokáže svoj názor vyjadriť bez
toho aby ma urazil.)


Existuje len jeden druh kvalitnej literatúry- Klasika.
Dobre, toto je dlhodobý problém, ktorý som si všimla už skôr, ale za posledný týždeň som si  všimla, že je to horšie ako sa mi zdalo. Niekde, v nejakej čitateľskej skupine postnete fotku/ príspevok knihy, ktorú ste prečítali a k tomu napíšete niečo typu: Táto kniha sa mi páčila, bola dobre napísaná. Dávam tomu osemnásť minút a niekoľko sekúnd a pod vašim príspevkom je hromada komentárov. Vy si poviete no páni! Ideme sa o tej knihe baviť! 


HAHAHAH omyl. Samozrejme, nájdu sa ľudia, ktorí povedia, že ta kniha sa mi páčila! Alebo: Nah, čítal som aj lepšie. A potom je tam tá jedna skupina ľudí, ktorí mi dokážu zdvihnúť krvný tlak- nechápem, ako môžete takýto brak čítať, radšej siahnite po klasike. A takýchto ľudí sa tu nazbiera množstvo. Hromada ľudí, ktorí píšu že nemáte riadny vkus, klasika je lepšia a podobne.
Wou wou wou!
Hovoríte si, že preháňam a ľudia...Bodaj by som preháňala. Jednoucho hromada ľudí chce hlavne mladým ľuďom vnútiť klasiku. Dobre,... je  na tom niečo dobré, ale sú ľudia, ktorým tento druh nesedí.  Nevieme sa do toho vcítiť a celkovo sa nám to zle číta. Áno, hovorím nám, lebo aj ja som tento typ čitateľa. A skúšala som to, naozaj áno. Pýcha a predsudok, Emma či úplne iné knihy- to všetko som skúšala  a fakt som chcela, aby to fungovalo...ale jednoducho nie. Škoda , ja viem. A niektorí  to prečítali povedali si ok, bolo to fajn, idem si prečítať Hry o život. Ide o to, že každému pasuje niečo iné. Tak ako mne pasujú knihy s hromadou romantiky odohrávajúce sa prevažne v prítomnosti, tak mojej susede pasuje čítať  knihy o Draculovi.  Ale sú tu jednoducho ľudia, ktorým nerobí problém uraziť vašu obľúbenú knihu, uraziť vás a vysmiať sa vám, že nemáte vkus. A to len preto že ste 54554 krát neprečítali Pýchu a predsudok.

Čítanie ako módny trend.
Určite ste si to všimli aj vy.  Mladí ľudia okolo mňa behajú s knihami čoraz viac a ja si hovorím - no páni! Knihomoli sú všade okolo mňa. A začnete sa s niekým baviť a on povie tú úžasnú vetu, pri ktorej vaša čitateľská duša zaplače: ,,Milujem knihy! Prečítala som všetky Greenovky!“
Nehovorím, že sa mi nepáči, že mladí čítajú už len kvôli tomu, že bola filmová adaptácia v kine.  Náhodou je to super, ale problém prichádza v momente, keď dievčatá/ chlapci majú silné reči všade, kde sa nejako môžu vyjadriť , a snažia sa vás presvedčiť,  že nevieme, o čom hovoríme, že Green (použime ho teda ako príklad) je voči ostatným Boh a ak nesúhlasíme, nemáme toho dosť načítaného.  No hej, zlatko, mojich 100 kníh ročne prečítaných je voči tvojim šiestim Greenovkam nič.


Mám blog o dva roky dlhšie ako ty- vyznám sa lepšie a ty sa choď zahrabať.
Poďme pekne od začiatku. Keď som začínala blogovať – päť rokov dozadu (už je to tak dlho? O.O) , táto komunita knižných bloggerov nebola vôbec rozrastená. Nemali sme žiadne špeciálne skupiny alebo tak a ak ste sa chceli naučiť niečo nové, alebo ako sa niečo robí, neostávala nováčikom nič iné, ako behať po zabehnutých blogoch a odkukávať ich štýl, ktorý by nás mohol inšpirovať. Alebo ste mohli skúsiť napísať bloggerom a opýtať sa ich na radu- ale to neurobíte, lebo sa hanbíte.
Je rok 2016, komunita knižných bloggerov je až enormne veľká. Ak budene dostatočne úprimní, niektoré sú dobré a niektoré sú horšie, niektoré sú lepšie. Výhoda pre začínajúcich bloggerov je, že na FB existuje 548574 skupín, kde sa môžu opýtať alebo respektíve poprosiť iných, starších bloggerov o pomoc. To je podľa mňa super, ale nájdu sa tam nejaké HOVADÁ, ktoré jednoducho musia každého nádejného nováčika potopiť svojimi strašne múdrymi rečami. Sakra, ja si nedovolím povedať nikomu, čo si môže dovoliť a čo nie, a nejaký štupeľ, čo má blog rok- dva sa tam ide vyťahovať?


Buďme k sebe úprimní, niekedy sa tí ľudia opýtajú na nejakú hlúposť, ale pustiť sa do danej osoby? Ak sa mi to zdá hlúpe, jednoducho to ignorujem a ak sa silou mocou potrebujem vyjadriť, existuje spôsob ako sa vyjadriť milo s určitou úctou nehladiac na to, že je to starší či mladší človek.
Každý z nás nejako začínal a na to nemôžeme zabudnúť. Ak by sa ku mne niekto správal, ako to niektorí bloggeri robia, úplne by ma to odradilo. Tí úžasní bloggeri sa snažia silou mocou presadiť svoj názor,  myslia si, že je super ak ti blog a myšlienky skritizujú verejne...Ts, asi vám ničím sny, ale to nie je pravda. Každý to robí. Aj ja kritizujem blogy...ale s ľuďmi v súkromnej konverzácii, zatiaľ čo niektorí majú silné nutkanie to zverejniť.  Myslím, že keď nabudúce niečo také uvidím, rada daným osobám poviem, čo je s nimi a ich blogmi zle. Len tak, aby si okúsili vlastnú medicínu.
Lebo ja vidím, ako mnohí kopírujete staré recenzie.
Vidím a viem, že niektorých recenzia nemá ani 400 slov.
Vidím, že mnohí,  aj keď tvrdíte opak a snažíte sa všetkých o tom presvedčiť, neviete napísať nápomocnú a schopnú recenziu.

Vidím toho veľa, ale mlčím. Lebo kto ja som, aby som bola mrcha?


A to je z mojej strany všetko a ten ľahký pocit na duši je skvelý . Koniec koncov...vás ľúbim všetkých. Skoro. 

10 komentárov

 1. Toto tak krásne pohladilo na duši ako úplne a maximálne s tebou súhlasím. Súhlasím, že klasika nie je vždy najlepšou voľbou, že mládež potrebuje knihy, s ktorými sa stotožní, dokáže sa do nich vžiť a prežiť si príbeh..áno občas treba i klasiku, ale keď ju vnucujú, tak nie... :D A blogosféra je dnes taká aká je, dokrčená, afektovaná a často i trápna, no s tým už nič nenarobíme, buď ukážeme, že sa to dá i inak alebo budeme všetkých ignorovať. Super článok :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som rada, že to pohladilo po duši :D Občas ju treba, to áno, len keď tí ľudia ju neponúkajú ako alternatívu, ale ako nutnosť a to je na tom najhoršie :D Ide o to, že to také nebolo. Bud sme sa ignorovali, alebo ak sme boli v kontakte, vychádzali sme dobre a v tichosti sme boli zlé na tých, ktorých sme nemali radi :D Ale dnešné...,,deti." to je hrozné :D ďakujem :D

   Odstrániť
 2. To s tou klasikou ma celkom prekvapuje, ja som napríklad Pýchu a Predsudok čítala tých 54554 krát, ale asi by som ju nikdy neodporúčala nejak verejne, lebo keď som to mala so sebou v škole po prvýkrát (asi 11 som mala), kamarátky sa mi smiali, že už som ako nejaká 40ročná zúfalka, ktoré žije sama s troma mačkami. Skôr by som to brala ako nejaký momentálny trend u hipsterov, ktorí si myslia, že ak majú radi niečo čo iní nie/ nepoznajú, sú lepší ľudia. Lebo klasika to už ani nieje žáner, ale hodnotenie knihy podobne ako nálepka "bestseller".
  A hlavne nech si všetky tie knihy pofotia aj s najznámejšími citátmi na insta! :D
  Ja som po dvoch rokoch existencie blogu akurát tak zistila ako pracovať na ňom so stránkami.. Blogosféra je mess, ale to sme my všetci. Mňa skôr viac otravujú takí tí mŕtvi chrobáci, čo "chcú rady" aby si založili blog a potom s ho tam 30krát nalinkujú a tí, ktorí sa snažili pomôcť sa dajú medzi pravidelných čitateľov. /lebo však ten blog je v podstate z istej časti aj moje pričinenie, musím sledovať ako sa vyvíja/
  Ja sa nerada hádam a preto už len z princípu nekomentujem iné veci tak horlivejšie, pozastavím sa, počudujem sa, ale idem ďalej. Škoda však, že to nefunguje ako nejaká všeobecná poučka správania sa na sociálnych sieťach. A máš pravdu, väčšinou sa dá usmerniť aj slušne.

  A už len na margo tých 400 slov, nechcem byť moralistka, ale maximum čo každý dokáže vyprodukovať sa môže líšiť. Áno, je trochu zahanbujúce keď človek napíše recenziu, ktorá má menej znakov ako anotácia slov (ktorú nad ňou uverejnil), ale ak tým povedal to, čo povedať chcel, budiž, je to lepšie ako zapĺňať priestor textu už tisíckrát použitými frázami. Či to on sám nazve recenziou je síce otázne, ale čo som ja aby som sa pri svojich naškriabaných 400 slovách nad niekým povyšovala. (fuj, znelo to povýšenecky tak či tak).

  Tiež mi teda zostáva už len pripísať "super článok", tvoje názorovky nám chýbali :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No, tu ani nejde o hipsterov, ako o starších čitateľov :D skôr oni mali takéto nutkanie silene vnucovať klasiku. Ale určite tam bol aj nejaký ten hipster :D Spolužiaci, sú samostatná kapitola, o ktorej by sa dalo hovoriť, myslím, že každý si niečim takým V prešiel. Ono často práve títo ,,mŕtvi chrobáci." sú dôvod, prečo im skúsenejší, ale nie o moc skúsenejší :D bloggeri dávajú rady, ale nie normálnym a nápomocným spôsobom- niektorý no. Ani ja sa neradá hádam, lebo cele tieto vojny na internete majú vplyv ako aj na bloggerov, tak aj na čitateľov a preto j Vždycky počkám a až potom sa takto v článku vyjadrím, a tak mi to vyhovuje :D

   Samozrejme, nechcela som aby to vyznelo, že tak krátka recenzia je zlá. Sakra veď aj moje recenzie boli také ak nie ešte kratšie. Vôbec nie ale často krát si prečítaš takú recenziu a hovoríš si, že toto podľa mňa nie je hodné nazývať recenzia. Recenzia ma vypichnúť viac vecí ako len môj osobný názor, aby to bolo užitočné aj iným, podľa mňa to nemôže byť len cele o tom...ja si myslím, že bola hlúpa a rovnako bol pre mňa hlúpy aj on. To jednoducho nie je pre mňa recenzia ale vieš, nehrniem sa to tomu človeku povedať, lebo viem či by to narobilo viac škody :D

   ďakujem :D aj mne jemne odľahlo, po takej dobe sa vyjadriť :D :D

   Odstrániť
 3. Moje pocity z tohto článku: Veľký palec hore.
  Viac nemám čo dodať.
  Iba ak to, že čítanie je hobby. A ak aj ľudia s rovnakými hobby medzi sebou majú nepriateľskú atmosféru, tak je to smutné a je mi to ľúto.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nie všetci, to takto majú a to je super, ale ľudia, ktorý stále musia do niečo rýpať to celé kazia a to mi je ľúto. Som rada že sa článok páčil :D

   Odstrániť
 4. 1. Klasika... ach, klasika. Mne trhá srdce, keď vidím, ako ľudia hejtujú klasiku či už slovenskú alebo anglickú, pretože vysoká ma totálne zničila a milujem sa hrabať v klasike a najradšej by som ju každému nútila :D :D ALE je dôležité pochopiť, ako si povedala, že každý má iný vkus a je fajn knihu navrhnúť, ale ak po nej osoba nesiahne, nič sa nestane. Ja nemám rada trilery, nebudem preto čítať trilery. Niekto si myslí, že fantasy je hovno, tak si myslí, že je hovno. Je ale dôležité akceptovať názory iných a akceptovať ich vkus a nie im nútiť klasiku alebo ich čitateľský vkus zhadzovať. To nie je fajn. :(
  2. Ja vidím Greena v buse do školy každý deň pomaly. Skoro každý ho má. A potom aj ostatné yoli knihy, to je očividne obľúbené vydavateľstvo na našom intráku a aj keď mám rada jeho Hviezdy, to nadšenie ma trochu opustilo a teraz keď vidím, že niekto číta v buse Greena alebo jemu podobnú knihu, pomyslím si aká basic bitch to je a idem ďalej. :D
  3. WTF? Akože ja kopem na blogu dlhšie, ale nikdy som sa neodvážila urobiť článok "Ako napísať recenziu" alebo niečo na spôsob AKo... lebo som si sama nemyslela, že som dostatočne kompetentná, aby som iným hovorila, ako veci robiť. Moje recenzie sú vždy des, takže nechápem, ako sa môže niekto tváriť, že je medzi blogmi pán a ide dávať rady. Jasné, trochu usmerniť nováčika je dobré, každému to padne vhod, ale tváriť sa, že viem všetko najlepšie... to si fakt neviem predstaviť. To by som chcela vidieť blog toho, čo to robil. Najlepšie je, keď to hovoria tí, ktorých články stoja za hovno. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť

 6. Dobrý deň, som tu zdieľať málo svedectvo o tom, ako som dostal skutočný úver od finančných domov som nikdy neveril na on-line pôžičky veritelia môžu byť stále reálna a legitímny je to preto, že som stratil toľko poplatok podvodníkov z dôvodu zálohového poplatku sú položenú ne. ale na slávu Božiu finančné pôžičky Home pomáhal mi so všetkými úveru som potreboval sú reálne a legitímne. oni mi požičať $ 15,000 USD, čo som použil pre môjho syna operáciu. Tento úver spoločnosti je v reálnom dať im vyskúšať, ak potrebujete úver a nikdy nebudete ľutovať kontaktovania sa jedná o spoločnosť e-mailová adresa je financialhome34@outlook.com

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Článok ma pobavil, ale v dobrom, pretože úúúplne si trafila klinec po hlave! Tieto veci si hovorím už pár mesiacov, ako som si založila instagram a sledujem skupinu Dnes čítam... :D Smejem sa s akou pravidelnosťou sa tam objavujú knihy ako HP, Malý princ, Alchymista a Greenovky a tieto knihy tam majú najviac lajkov, no prečo asi... Ako ja netvrdím, že sú to zlé knihy, ja milujem HP, ale je vidieť, koľko ľudí nepozná nič iné, len tie isté diela dookola obohraté... a tá KLASIKA! Presne včera som čítala komentár pod jednou fotkou na dnes čítam o tom, že dievča čo fotku uverejnilo má zlý vkus, lebo číta nejakú najnovšie vydanú knihu. Presne nemám rada takýchto ogrgeľov, čo tam hodnotia, ktoré dielo a žáner je nadradený a ktoré sú podradené a hodnotí, čo je s prepáčením s*ačka a čo je skvelé dielo (jasné, že napíše niečo z tej klasiky, isto nič iné nepozná :D). Čítala som Greenovky lebo všetci v okolí boli z toho napíchaní, ale neviem, asi mám iný vkus na knihy. Prečítala som tri a prišli mi dosť podobné, nielen postavy, ale aj dej a zakončenie. Teraz čítam Troch kamarátov lebo jasné, super recenzie a zasa klasika... no 150 stran na začiatku to bolo také suché že keby sa o tej knihe toľko nehovorilo, tak ju dávno zavriem :D zdĺhavé opisy a zbytočné scény, to ma nebaví...
  Mne je úplne jedno ako dlho ma kto blog, pretože aj ja mám teraz asi v poradí 3 a mám ho krátko, ale začala som už niekedy v 14 rokoch a odvtedy sa môj štýl písania a tvorby na blogu zmenil, nech si píše každý názov aký chce, aj na písanie recenzie, je to v poriadku. Ak sa chce čitateľ radami riadiť, tak nech, sám zistí, či to malo nejaký úspech :D
  Kopírovanie starých recenzií? To som našťastie ešte nevidela a asi ani nechcem.

  Začala som písať knižné recenzie, je ich máličko, ale robím to pre radosť a preto, že sa chcem podeliť o svoj názor, lebo nie vždy sa stotožňujem s takým tým všeobecným hodnotením. Blog nemám ako povinnosť, píšem kedy chcem a ako chcem a kto ku mne príde a znova sa vráti o to radšej som, že to bolo poctivé a nevynútené reklamou, ako to dnes funguje bežne... neprečítaný článok a už v komentári stojí jedna veta o tom aké pekné fotky, tento produkt mám aj ja, túto knihu som čítala, dovi dopo a odkaz na blog prípadne "príď u mňa je súťaž" :D

  /Jéjda, nejako som sa rozpísala, pardóóóń :D/

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Knižné nebo. Design by Fearne.