Ako na mňa zapôsobila fantasy z našich končín? Nata Sabová a jej Ochrankyňa.

Tak skoro ste ma znovu nečakali, čo? :D A hlavne, že sa nejedná o RC knihu. To sa z mojej strany už naozaj dlhšiu dobu nestalo...a dúfam že sa zas nezmením iba na robota, na RC recenzie :D


Názov: Ochrankyňa

Autor: Nata Sabová
Séria: /
Diel: /
Počet strán: 312
Anotácia: Kto som? Som niekto, kto nad vami bdie, kto vás chráni, som váš anjel strážny. Keby nebolo takých, ako som ja, nebolo by mladým  ženám pomoci. Ale nebojte sa, som tu a zostanem pri vás dovtedy, kým sa tí, ktorí vám ubližujú, budú pohybovať medzi vami. Len pred krátkym časom ju v Amerike poznali pod falošným menom Kate. Teraz prichádza na Slovensko s novou identitou študentky gymnázia Kristíny. Čo ju sem priviedlo? Jedna z mnohých vízií, ktorými sa celý život riadi. Ide vždy tam, kam ju nasmerujú, hoci i na druhý koniec sveta. Prečo? Aby splnila poslanie, ktoré už po tisíce rokov plnia členky jej rasy. Pretože ona je Praes, Ochrankyňa, a jej úlohou je chrániť ľudí pred Hauriami. Ibaže Kity netuší, že spnenie ďalšieho poslania nie je to jediné, čo ju na Slovensku čaká. Jej srdce sa bude musieť podrobiť neľahkej skúške, keď sa zamiluje do Patrika, príťažlivého študenta psychológie, ktorý prišiel nevedno odkiaľ. Situáciu komplikujú aj ďalší muži, ktorých minulosť je takisto nejasná. Jeden z nich je práve ten, ktorého hľadá, aby ho zastavila skôr, kým niekoho pripraví o život. Ale ktorý?

    
Ako ste si mohli všimnúť, počet recenzií na slovenské knihy by som mohla spočítať na oboch rukách. Pre mňa osobne, slovenská literatúra nemá v ponuke to, čo zaujme mladšiu vekovú kategóriu, a preto ma Ochrankyňa aj tak očarila. Hlavná hrdinka Kate/Kity sa už nejaký ten čas presúva po Štátoch, aby chránila bezbranných, pred jej nepriateľmi. Zakaždým ju na nové miesto, vždy iba v USA, dovedie vízia. No tento krát je to iné a ona sa musí vydať na miesto, ktoré jej nič nehovorí a úplne mimo jej región: Na Slovensko (No to sa dočkala :D). Pod novým meno a ako študentka sa snaží zamerať na svoj cieľ: postarať sa o ďalšieho Hauriosa (Skloňujem to správne? :D) , a potom sa znova presunúť inam. Ako však Kity zisťuje, všetko je ťažšie akoby sa mohla zdať. Nielen že ma podozrenie, že jej nepriateľov je tu viac, ešte viac ju mätú jej city k taktiež záhadnému Patrikovi, pri ktorom sa jej srdce zrýchľuje no tiež je na jej liste podozrivých. Ako to nakoniec dopadne? Čo priviedlo Kity na Slovensko? A kto vlastne Patrik je? A aký je jej osud ?

,,Praesky zostávajú svojmu mužovi verné po celý zvyšok života, nikdy viac sa nevydajú ani nezamilujú. Je to nádherne romantické, ale aj nesmierne smutné.“
   
Hlavnú hrdinku spoznáte pod menom Kate. Vystupuje ako milá, no odmeraná mladá žena, pokiaľ sa nedozvie, že je čas na ďalší odchod. O tom však jej život je: chodiť z miesta na miesto aby nás, nič netušiace mladé ženy, ochránila. Žiadne spomienky, žiadne vzťahy: všetko v jej živote je len dočasné. No aj tak ju prekvapuje, že ju cesty zavedú na Slovensko. Kity sa bude musieť vrátiť na strednú a byť znova mladá. K mladosti patrí aj láska, no v jej živote je to len zásterka pokiaľ nepríde správny čas, ktorý zrejme, k jej prekvapeniu, už prišiel. Kate mi prišla ako vyrovnaná osoba, ktorá si jasne uvedomovala svoju povinnosť a dodržiavala isté pravidla. Potom však príde na rad Kity. 98% času mi príde rovnako vyrovnaná ale potom je tu ten zvyšný čas, keď je naozaj ako pojašená mladá tínedžerka. Nemyslím - konám. A ešte stále sa neviem rozhodnúť, či sa mi to páči, alebo nie- no skôr to prvé :D Kity mi príde ako veľmi príjemná postava, s príjemnými myšlienkami, zaujímavým konaním a citom. Naozaj  veľmi dobrá postava, ktorú zaraďujem medzi tie lepšie. K dobru sa jej počíta aj to, že som s ňou nemala moment, keď by som si najradšej otrieskala hlavu o stenu :D

,,My nie sme nepriatelia. My sme deti slnka“

Vedľajšie postavy sa začnú pekne vrstviť každou stranou, ale autorka akoby vedela, že teraz je ich dosť - stačí. Pohrala sa s charakterom každej postavy, ktorá je nejako bližšie spätá s hlavnou hrdinkou, tie ostatné len načrtla. Patrik je taký ten príjemný mladý chalan, ktorého ak by som stretla, asi by som bola tiež mimo. Je milý, láskavý no dokáže byť aj vážny a hlavne je to taký ochranca sám o sebe. V podobnom štýle, no s menšími zmenami, sú vytvorené postavy Marcela a Andreja, ktorý sú podľa môjmu osobného názoru taktiež zamilovania hodní. Ich matka Svetlana, je ten typ ženy, ktorý by vás pozval aj na vianočnú večeru, len aby si bola istá, že ste  šťastný a užívate si sviatky tak ako sa majú. Nová najlepšia priateľka Kity, Iva, je taká pohoďáčka, ktorá je na svoj vek vyspelá a berie veci s nadhľadom. Potom sú tu postavy, ktoré dotvárajú nadprirodzený svet, no väčšina z nich taktiež nie je rozpitvaná ako vyššie zmienené, pretože tvoria okrajovú líniu príbehu (teda väčšina). Nata vytvorila naozaj príjemné postavy, ktoré dotvárali prijemno/nadprirodzený pocit z knihy. 


,,Keď nepriatelia, čo proti sebe stoja, pozrú si do oči, keď oranžova žiara na bielenej pláni pristane, vtedy zmätok v tom, čo bolo pevné, nastane“
  
Nie je žiadnym tajomstvom, že 99,8% mojej poličky tvoria zahraničné knihy. Nájsť slovenskú knihu, ktorá ma zaujme sa mi často nestáva a popravde ani ich nejako extrémne nevyhľadávam. A ak mám byť ešte úprimnejšia, tak keď som Ochrankyňu kupovala, vlastne som ani riadne nevedela o čom je. Vedela som len to, že má byť dobrá a má peknú obálku. Kniha ma zaujala už po prvých stranách a ja som vedela, že tu chválu ma zaslúžene. Nata pobrala celý nadprirodzený svet veľmi zaujímavo a bolo vidno, že si dobre premyslela to, o čom písala. Pre mňa, ako čitateľku, bolo začiatok knihy o niečo ťažšie pochopiť, čo sa tam naozaj deje, kto je kto a tak. Našťastie som našla všetko na konci knihy a keď som niečomu nerozumela, jednoducho som si o tom prečítala. Čo by ani nebolo moc nutné, pretože časom sa celý nadprirodzený svet začal vyjasňovať a čitateľ by to pochopil aj bez vysvetliviek. Páčil sa mi celý ten nápad, na ktorom bol príbeh postavený. Pre mňa to bolo originálne a to sa cení. Taktiež ma zaujalo aj písanie vo forme denníka. S týmto štýlom som sa naozaj dlho nestretla a bolo to príjemne...ako keby som sa vrátila do dôb Denníkov princeznej, len s nadprirodzenom a vyspelejším pohľadom na vec.  Aj keď to bolo niečo zložitejšie, Nata išla príjemným tempom, ktoré mi sadlo ako uliate a ja som knihu mala už po pár hodinách prečítanú s tým, že všetko chápem. Určite v niektorých momentoch som si uvedomovala, že je to naše: tie opisy a ci štýl sa veľmi líšil od toho amerického, no aj tak sa mi to páčilo. Kniha ma dokázala rozosmiať, vyvaľovať oči a napäto čakať a raz-dva krát mi možno aj vhnala slzy do očí. (ale pre záznam: neplakala som! Iba skoro! :D )


,,Očividne z mami padli obavy z môjho pobytu v Európe. A na mňa doľahli.“

  
Ochrankyňa je naozaj kvalitná slovenská kniha. Z môjho pohľadu jedna z najlepších aké som doposiaľ čítala. Určite ju odporúčam každému, kto si chce oddýchnuť, má rád fantasy, romantiku,... Ja už sa teším, keď siahnem na ďalšiu knihu od tejto super spisovateľky. Ochrankyňa si po toľkej chvále nezaslúži menej ako päť obláčikov! 

A pozrite: žiadne ďakovanie vydavateľstvu. Muhaha

5 komentárov

 1. Tá kniha je vážne super, moc som si ju užila. Skvelá recenzia moja :D.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja som sa k nej nikdy nedostala a ani ma to nelákalo. Tie názory, čo som počula, ma odradili a bojím sa, že aj tak by sa mi to nepáčilo. Ale tvoja recenzia je super :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja ju mám doma už dlho, no ešte som ju nečítala. Ale tiež som ju kupovala kvôli obálke a aj fantasy téme. Ja sk spisovateľov čítam. Nie tak často, ale čítam a mám doma aj knihy od nich. Nájdu sa kvality a už sa teším na túto knižku 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Na začiatok by som Ti chcela pochváliť naozaj pekný dizajn blogu, naozaj veľmi pekné. Dlho som sa odvažovala, či napísať, alebo nie ostatným blogerom a mať nejaké spriatelené blogy, no nakoniec som sa rozhodla, že áno.
  Mám veľmi rada tvoje recenzie a chcela by som ťa čo najláskavejšie poprosiť, či by si sa nepozrela na môj blog http://bestpetrzlenyferkamrkvicku.blogspot.sk/ a povedala, ako sa Ti páči. Snáď by som po dlhšom čase pristúpila aj na akési "Spriatelené blogy" a ja by som tak rozšírila svoje známosti s internetovými knižnými recenzentmi.

  Veľmi Ti ďakujem, ak si nájdeš čas a pozrieš sa!

  OdpovedaťOdstrániť