(RC)Danielle Trussoniová-Angelopolis

Týždeň sa iba začal ale už nie sme ďaleko od piatkového poobedia, na ktoré sa nejeden školopovinný človiečik teší. Čo mňa však neteší je že čas na to žuchnúť sa pod perinu a čítať do až do tretej v noci je preč a školské povinnosti zaberajú väčšinu času. No ale napriek tomu som dočítala Angelopolis a už nasleduje recenzia :

Názov: Angelopolis
Originálny názov: Angelopolis

Autor:Danielle Trussoniová
Séria:Angelológia
Diel: druhý
Preklad: Sk
Filmové spracovanie: Neviem o tom
Anotácia:Prvý román Danielle Trussoniovej Angelológia sa stal bestsellerom a celosvetovou senzáciou. V príbehu, kde sa mýty a biblická tradícia veľkolepo prelínajú so súčasnosťou, sa dvaja ťažko skúšaní hrdinovia ocitnú uprostred odvekej vojny medzi ľudstvom a jeho najväčším nepriateľom – osudovo príťažlivými miešancami ľudí a anjelov nazývanými nefilimovia. V románe Angelopolis sa konflikt prehlbuje a rozpútava sa peklo plné nebezpečenstiev a vášne.
Odkedy Verlaine naposledy videl Evangelinu vzniesť sa z brooklynského mosta, uplynulo vyše desať rokov. Jej krídla boli preňho symbolom zrady, ktorá ho stále máta. Stal sa z neho elitný lovec anjelov Angelologickej spoločnosti a cieľavedome a s oddanosťou sa venuje svojmu poslaniu pochytať, uväzniť a zlikvidovať Evangelinin druh.
Keď sa však Evangelina pred ním znenazdajky zjaví na tlmene osvetlenej parížskej ulici, Verlaine si uvedomí, že je svojou podstatou celkom iná ako ostatné bytosti, čo tak neľútostne prenasledoval. Vír pochybností a zmätku ešte zosilnie, keď mu ju spred nosa unesie anjel, už vyše storočia patriaci medzi Spoločnosťou najhľadanejšie bytosti. Nasledujúca naháňačka zavedie Verlaina a ďalších angelológov spod tieňov Eiffelovej veže cez cárske paláce v Sankt Peterburgu až hlboko do sibírskych gubernií a k brehom Čierneho mora. Čaká tam na nich pravda o Evangelininom pôvode – a sily, ktoré ich môžu priviesť k víťazstvu, alebo záhube.
Angelopolis vykresľuje ohromujúci obraz, skĺbený z histórie a vedy – cárskej minulosti Ruska, modernej genetiky a starovekých vyobrazení najmocnejšieho anjelského zjavenia, zvestovania archanjela Gabriela – do dramatického príbehu o únose, hľadaní pokladu a nebeskej vojne, v ktorom osud ľudstva zase raz visí na vlásku.


Angelopolis je druhým pokračovaním pekne hrubej knihy z názvom Angelológia.  Anjelský potomkovia , nefilimovia, sú stále celkom úspešne skrytý problém.  Od všetkých udalosti ktoré sa odohrali v New Yorku  prešlo už desať rokov a my sa ocitáme v meste lásky : Paríž. A však za žiadnym romantickým účelom tam Verlain necestoval.  Teraz je jeden z najlepších lovcov anjelov a má tam úlohu. To zrejme netušil že ho táto cesta privedie znova k Evangeline. Behom pár stránok sa  to zas zmení a je čas na záchranu akciu v Rusku, počas ktorej stretávame veľa nových ľudí a získavame veľa nových informácii o anjelskom svete. Ak čakáte ako bude tento príbeh pokračovať tak potom neváhajte a siahnite o ňom.

Ako som spomenula už v recenzií  na Angelológiu , autorka sa v príbehu zameriava na osudy viacerých postáv. Taktiež som usúdila že hlavnou hrdinkou bola mníška Evangelina, no teraz za hlavného hrdinu knihy považujem Verlaina, ktorý mi zas v prvej knihe prišiel ako trošku ,,zabudnutá“ vedľajšia postava. Jeho postava v prvej knihe bola nečakane vtrhnutá do sveta anjelov, ich potomkov a minulosti. Po desiatich rokoch je z neho skvelý lovec anjelov, ktorý vie rýchlo rozoznať o aký typ anjela/ nefilima ide a čo naňho funguje a všetko okolo toho. Myslím že od prvej knihy si prešiel veľkým pokrokom čo je podľa mňa veľké plus a určite to pomohlo aj príbehu.

Kým v prvej knihe bol Verlain vedľajšia postava , v Angelopolise si to s Evangelinou vystriedal. Popravde ani neviem ako sa Evangelina chovala v prvej knihe. Bola taká nevýrazná že ak by sa neobjavila v tomto diely,zrejme by som teraz nevedela ako sa volá. No v knihe sa vyskytuje málo a keď tam je, väčšinou sa sústredím na tie maličké iskričky medzi ňou a hlavným hrdinom alebo rozmýšľam nad tým že jej mama tak trochu pekná  mrcha. V prvej knihe sme o niekoľko postav prišli no v tomto diely pribudli ďalšie. Tak napríklad Bruno, lovec  anjelov ktorý tak trochu závislači na túžbe chytiť nefilimku Eno, ktorú by som v tmavej ani svetlej uličke stretnúť nechcela.  Či šialený doktor (neviem prečo ale predstavujem si ho ako je zašitý niekde v labáku a diabolsky sa smeje :D ) Mihne sa tam ešte veľa postav , čo je zas pre mňa také menšie mínus pretože už som sa v tých všetkých postavách začala strácať, ale autorka nám ponúkla iba to čo sme o nich potrebovali vedieť alebo si nechala priestor aby nás s nimi mohla zoznámiť v ďalšej knihe.

Kniha je Angelopolis je o dobrých 200 aj niečo strán tenšia čo ma neskutočne potešilo. Už od prvých strán som vedela že nebudem musieť čítať niekoľko stranovú omáčku kým sa niečo stane, pretože sme hneď vhupli do zaujímavej situácie. Opisy boli nastavené na minimum a ožila stará dobra komunikácia. Autorka sa stále držala miešania nadprirodzeného sveta, histórie a náboženstvá do hromady a vytvorila niečo čo stojí za prečítanie. No niektoré veci mi prišli trošku moc ( Tí čo čítali asi budú vedieť čo sa tam hovorilo Gabrielovom zvestovaní- ľudia to som sa tak zasmiala :D) Táto kniha , na rozdiel od jej predchodkyne, sa čítala rýchlo. Ďalšia dôležitá vec je, že sa tam veľmi pomaličky začína črtať ako taká romantika ( ďakujem !).  Občas sa niekde mihla ta nudnejšia scéna, ale tá je  skoro v každej druhej knihe. Koniec si autorka nechala otvorený na pokračovanie , na ktoré sa úprimne teším.

Takže Angelopolis vrelo odporúčam , ale najprv sa treba prekusať trošku nudnejším prvým dielom. Užasne zladenie nadprirodzena a skutočnosti zaručí zaujímavý príbeh, ktorému ale musíte prísť na chuť, pretože inak vás tato knihy nebude baviť. Angelopolis nie je žiadna knižka na oddych a vaše mozgové závity si dajú nadčas. Rovnako ako prvý diel by som určila skôr starším čitateľom.  Angelopolisu dávam 4 obláčiky, pretože si chcem nechať vyššie hodnotenie na finále série ktoré ak bude nasledovať príklad tohto dielu a Daniela niečo pridá, bude úžasné. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku by som chcela poďakovať vydavateľstvu Ikar.

Žiadne komentáre