Do Nininho života prichádza Proroctvo- Jamie McGuire

No, bolo mi povedané, že už som mala aj lepšie recenzie, no aj tak ju tu dávam :D Hádam vás jedná z mojich ,,horších" nezabije :D 

Názov: Proroctvo
Originálny názov: Requiem
Autor: Jamie McGuire
Séria :Providence
Diel: Druhý
Počet strán: 320
Anotácia: Nina Greyová sa iba nedávno zotavila z nebezpečného konfliktu s peklom, a už je nútená deliť si čas medzi štúdium na Brownovej univerzite a spoločnosť Titan Shipping. Nastúpila do firmy ako praktikantka, aby v jej vedení neskôr nahradila zosnulého otca. O jeho násilnej smrti sa jej sníva každú noc, zároveň ju trápi pocit viny, že jej dobrý kamarát Ryan kvôli nej odišiel bojovať do Afganistanu, a Claire, sestra jej budúceho manžela Jareda, musela letieť za oceán, aby Ryana chránila. Nina nepovažuje nočné mory za svoj najväčší problém, lenže v tom sa veľmi mýli.
Jared sa zo strachu o Ninin zhoršujúci sa zdravotný stav rozhodne Shaxovi ukradnúť pekelnú bibliu, aby v nej vyhľadal odpoveď, ako priateľke pomôcť. V boji s novým nepriateľom, ale po boku nových priateľov sa naplnia jeho najstrašnejšie obavy. Zúfalý mladík stojí pred ťažkou voľbou: buď na vlastnú päsť bojovať proti peklu, alebo rozpútať vojnu s nebo

,,Existujem pre teba. Žijem pre teba. Žijem pre to, aby som ťa miloval.“

Nie je to tak dlhá doba, čo som vám po prvý krát predstavila Ninu a jej príbeh.  Jej život bol po smrti jej milovaného otca ťažký, no to, čo sa odohralo v prvej časti nebolo pre ňu tak mätúce a ťažké ako to, čo si pre ňu osud prichystal. Nina sa zotavila z predošlých udalostí a užíva si spoločnosť jej milovaného a priateľov. No nebo a ani peklo nezabúda, a tak sa Nina opäť zamotáva do nadprirodzeného sveta.  Avšak toto jej neprejde po pár bitkách, pretože jej tentoraz ide naozaj o život a celú jej budúcu existenciu. A nie len jej existenciu. K tomu pripočítajte hrozné nočné mory trápiace ju každú noc, vedomie, že jej kamarát odišiel do vojny, aby na ňu zabudol a Jareda, ktorý je pre jej  duševné a fyzické zdravie schopný rozpútať aj vojnu s peklom.  Toho je dosť na mladú ženu nie? Ale Nina sa tomu postaví a bude bojovať. No dokáže vyhrať? A čo tie večné nočné mory? A ako zareaguje peklo? A pomôžu im nebesá? A čo mal vlastne jej otec za lubom, keď si poštval peklo? Dámy a páni, predstavujem  vám druhý diel série Providence- Proroctvo!

,,Jediná vec, ktorá je stále, je skutočnosť, že všetko sa neustále mení.“

Možno si spomínate, ako som písala o tom, že Nina nie je práve hrdinka, ktorú by som si obľúbila.
Moc sa u mňa neposunula ani v tejto časti, no musím uznať, že to bolo o niečo lepšie, ako to jej fňukanie. Nahradila ho totiž  neschopnosťou postarať sa o seba.  Teda chcem povedať, že ona by to možno dokázala, ale vedľajšie postavy jej v tom prekážali. Podľa mňa sa potrebuje Nina vzchopiť, aby sa stala dobrou hrdinkou. Čo sa, samozrejme, pri vedľajších postavách, ktoré robili takmer všetko za ňu, nedalo. Povedala by som, že jej prekážali v rozlete.  Samozrejme, keď sa jej podarilo byť samej, občas som chcela zatlieskať a zakričať na celý dom ,,Bravo, Nina! Vieš rozmýšľať správne a rozvážne!“, no dosť často sa to vytratilo po pár riadkoch. Dúfala som, že sa Nina ako hrdinka zmení, no po prvých stranách som pri jej výčitkách iba bezmocne gúľala očami. A to som sa naozaj snažila brať do úvahy nedostatok spánku kvôli nočným morám, návrat do školy a prax v spoločnosti, ktorú bude už čoskoro riadiť- ak prežije, samozrejme. Avšak ako v knihe padlo, z Niny sa musí stať schopná a hlave silná žena. Preto dúfam (naozaj moc dúfam!), že sa v trojke naozaj vzchopí.

,,Ak sa cítiš akokoľvek nevhodná alebo nechcená...vedz, že každý tvoj nádych je pre mňa drahý.“

Ako som už načrtala, vedľajšie postavy ma  v tomto diely nepotešili. Ich správanie, teda vlastne RYANOVO spravanie ma niekedy tak frustrovalo, že som musela asi dvakrát knihu odložiť, aby som to rozdýchala a po knihe nepodupala. Preto bol pasovaný na sériového vraha mojich nervov.  Keďže toto je kniha, kde nemám príbeh alá Bad boy a Good boy, tak moje okúzlenie Jaredom z prvého dielu vyprchalonahradila ho neutralita.  Chvíľami to bol ten zamilovaný týpek/ miláčik, a potom bol zas strašný tajnostkár a neviem, čo ešte. Ale berme to tak, že chránil Ninu.  Našťastie sa okruh vedľajších postav moc nerozšíril. Možno by som povedala, že sa skôr zúžil. Mužská časť spolužiakov  z predošlej knihy sa Nine vyhýbala kvôli Ryanovmu narukovaniu do armády a zostala iba Beth a Kim, ktorá sa v prvej štvrtine vytrácala a objavovala len raz za čas. Toto miznutie si však nahradila vo zvyšku knihy, kde sa k môjmu prekvapeniu stala jednou z popredných postáv. Našťastie, tu boli Claire a Bex, ktorí zachraňovali môj upadajúci názor na vedľajšie postavy- čiže boli tým zábavnejším prvkom knihy. Mám pocit, že problém naozaj všetkých postáv bolo oblietanie Niny. Samozrejme, chápeme jej dôležitosť, no hádam nie je natoľko krepá, aby si nevedela napríklad uvariť, odviesť sa, a tak...! Za toto dávam mínus takmer všetkým vedľajším postavám. Jediný, kto sa o ňu takmer nestaral, bola jej matka- čo je komické, no zároveň smutné.  Samozrejme, nemôžem zabudnúť na zloduchov knihy. Myslím, že si to oslovenie zaslúžia, pretože vytvárali to správne ,,pekelné“ prostredie a náladu. A viac k ním zrejme netreba.


,,Claire pretočila oči, naštvaná, že musí odpovedať. Ak ja mám čas sa postaviť do cesty  guľke, ty máš čas sa uhnúť.“

Zrejme si hovoríte, že kniha sa mi vôbec nepáčila, pretože som ju doteraz iba kritizovala. Je to preto, lebo postavy mi prídu ako najslabším článkom tejto knihy a ak sa to nezmení, tak aj série.  Jamie Mcguire je skvelá spisovateľka. To sa mi už potvrdilo pri jej knihe Krásna katastrofa. Píše veľmi pútavo, čo sa ešte lepšie hodí k fantasy knihe ako New adultke.  Celý čas vás necháva na pozore a je vám jasné, že aj keď sa nič nedeje, tak sa to za chvíľku zmení. To znamená, že  sa pri knihe nenudíte, a ak pripočítate pútavý štýl písania, knihu nepustíte z rúk, pokiaľ naozaj nemusíte. Skutočne si dobre premyslela celú zápletku a občas som bola naozaj prekvapená, s čím prišla. Oproti Proroctvu je Prozreteľnosť len ukážka sveta, ktorý autorka vytvorila.  Kniha celkovo rozoberá vážnu/akčnú tému boja pekla proti nebom, no nechýba tam ani stará dobrá romantika, či kde-tu  vtipná poznámka. A áno, pripúšťam, pár krát sa o vtipné poznámky postaral sériový vrah mojich nervov, Ryan, za čo ma u mňa jediné plus (no dobre, možno tam má ďalšie plus za celkom odvážne správanie).  Čiže z toho vyplýva, že zo štýlom a podaním autorky nemám žiadne problémy.  No za zmienku stojí preklad. Nebudem vám klamať: Ja a správny pravopis/ gramatika sme nepriatelia na život a na smrť, ale aj tak som si všimla chyby v preklade. Hlavným zabijakom prekladu bolo pre mňa asi prekladanie niektorých priezvisk. No ako hovorím, ja nie som človek, ktorý by mál súdiť gramatickú stránku knihy, len chcem podotknúť, že to bolo trochu rušivým prvkom knihy.

,,Claire ho oslobodila a potom zdvihla Ryana na nohy. Tvrdo mu zatlačila hlavu do záklonu, aby skontrolovala zranenia ,,Budeš žiť.“ Ryan sa mykol ,,Ďakujem, zlatko. Tiež ťa milujem.“ 

Dočkali ste sa konca recenzie a ja dúfam, že ste nepreskočili rovno sem.  Ako ste si mohli všimnúť, všetky plusy a mínusy knihy som vám zvýraznila, no ak to mám zhrnúť do jednej- dvoch viet tak by to znelo asi takto:  Proroctvo je lepšie po dejovej stránke, no horšie čo sa týka postáv. Jamie McGuire vytvorila romantický, miestami vtipný a akčný príbeh, ktorý vedie k veľkému finále. Hlavne pre ten dej som sa rozhodla knihe pridať pol obláčika a dúfam, že posledný diel bude taký dobrý ako očakávam. Knihu aj cez problémy s postavami určite odporúčam, pretože je predchodcom naozaj veľkého finále, ktoré by ste si nemali nechať uniknúť. A ak mám byť nakoniec úprimná, po dejovej stránke je táto séria jedná z najlepších anjelských/ nefilských aké som čítala.


Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu IKAR

Žiadne komentáre