Kde píšeš svoje príbehy ty?


Ahojky!
Viem, že o mne počuť tak často ako o...čiernom kašli. Veď viete, občas sa nejaká chýra objaví  a potom zas všetci na čierny kašeľ zabudnú.  Ale to nevadí! Teda dobre, trochu vadí...Osobne ma to opäť vedie k myšlienkam čo s blogom. Otvára sa tak myšlienka, čo by som mohla urobiť a hlavne čo by som chcela s blogom urobiť. To je však na trochu dlhšie uvažovanie a zrejme aj plánovanie. Ale ak vás to poteší, ešte stále som sa nedostala do štádia: ,,idem blog zrušiť“. ANYWAY toto nie je téma ktorú som dnes chcela načať. Prekvapivo. Chcela som sa pobaviť o stránkach a aplikáciách, ktoré umožňujú mladým spisovateľom uverejňovať svoju tvorbu. Je ich neskutočné množstvo a chcem vám ukázať niektoré, na ktorých sa vyskytujem aj ja. (Ako čitateľ a nie ako tvorca.)Je paradoxne známa stránka/aplikácia zrejme jedna z úplne najznámejších. Vedeli ste, že Wattpad funguje už 12 rokov? Využívajú ju ho pocelom svete a ak by sme to rátali k dnešnému dňu, tak tam nájdete predpokladám že už aj tisícky príbehov, napísaných Slovákmi.  V zahraničí je dokonca aj populárny trend vydávať autorom z wattpadu knihy. Dokonalým príkladom toho je séria After alebo DIMILY (Pripomínam, že Estelle budem na Humbooku!) ktoré sa po ich vydaní držali celé týždne na rebríčkoch bestsellerov. Ide o asi jednu z najviac prepracovaných stránok tohto druhu, kde si vytvárate svoje knižnice, kapitoly sa ľahko prepájajú a veľmi ľahko si viete vyhľadať témy, ktoré vás zaujímajú.

Je možno pre niektorých ľudí pomerne neznáma. Aj hlavne kvôli tomu, že slovenská prípadne česká komunita tam nie je tak veľká. Je možné, že sa tam nájdu nejaké diela aj v našom jazyku- osobne som sa po nich ani nijako zvlášť nepozerala. Ide predovšetkým o príspevky písané hlavne v angličtine, prípadne francúzštine či iných svetových jazykoch. AO3 je obsahovo tvorená hlavne a predovšetkým fanfikciami. Naozaj. Nájdete tam FF na hrozne veľa vecí a shipov. Osobne na tieto stránky, ktoré fungujú od roku 2009, nie sú vizuálne tak prepracované ako samotný wattpad ALE mám pocit, že obsah je o niečo viac ,,profesionálnejších.“ Teda nie vždy a nie moc, ale úprimne poznáte niekto stránku: Úlovky z wattpadu? Verte mi, že nenájdete stránku: úlovky z Archive of Our Own
Je jednou z najstarších stránok na uverejňovanie fanfikcie a príbehov akú poznám. Vznikla už v roku 1998 a funguje dodnes. Svojim výzorom zamrzla niekde v roku 2009 alebo tak, ale nič to nemení na kvalite obsahu. Založil ju študent ktorý miloval Akty X a chcel vytvoriť miesto, kde by mohol svoje diela uverejňovať. Sranda je, že za posledné roky ako keby sa po tvorcovi prepadla zem, nakoľko celé roky priamo komunikoval s používateľmi ohľadom technických otázok. Tvorca sa síce zo života prispievateľov vytratil, ale zato sa objavila aplikácia, ktorá je však veľmi jednoduchá na fungovanie. Pokiaľ sa rozhodnete poobzerať po ff aj tu, dajte si pozor na to, že veľmi často ľudia dávajú svoju fanfikciu ako na FanFiction. Net tak aj na AO3 alebo dokonca aj Wattpad.

Storki je stará asi čo...týždeň? Ale akonáhle odštartovala, tak sa ľudia do nej zamilovali. Na bok všetky záležitosti humbooku, Storki vypĺňa priestor na našom trhu. Všimli ste si, ako veľmi sú teraz populárne hry/aplikácie kde sledujete konverzáciu dvoch prípadne viacerých ľudí, ktorý sú v nejakej hlavne strašidelnej situácií a vy môžete byť iba tichým pozorovateľom. Storki funguje na rovnakom princípe. Sledujete nejakú konverzáciu, Ale najväčší rozdiel spočíva predovšetkým v tom že sami sa môžete rozhodnúť a stať sa tvorcom takejto story. Zatiaľ som nemala možnosť sa prelúskať cez veľa príbehov (škola dáva zabrať) no musím povedať že vás to dosť baví a že vám to aj ide. A kto vie? Možno tam niečo pridám raz aj ja. Storki sa dá stiahnuť na android a aj na IOS a pokiaľ idete na Humbook a stále váhate čo a ako, určite sa môžete prísť pozrieť na workshop, ktorý tam k Storki bude.

Používate nejaké iné stránky/ aplikácie? Ste čitateľom, alebo ste aj prispievateľom ?